Chleb z dobroczynnymi ziarnami BEZ ... mąki, drożdży, jajek...



Lubimy kanapki, to nasze częste, szybkie pożywienie. Dlatego polecam upiec chleb z ziarnami, który jest zdrową alternatywą pieczywa marketowgo. Nawet nie ma co porównywać... Wykonanie jest proste i szybkie a walory zdrowotne nieocenione. Poza tym jedna kromka syci! Chleb jest wilgotny, ciężki i pyszny. 

W chlebie znajdziecie dobroczynne nasiona dyni, słonecznika, sezamu. Wiecie, że są rewelacyjne dla naszego organizmu? 

PESTKI DYNI

Posiadają wysoką ilość cynku (będziemy mieć ładne włosy, skórę, paznokcie ), który wzmaga odporność, poprawia sprawność intelektualną, seksualną, wspomaga leczenie depresji, demencji starczej, wspomaga leczenie cukrzycy i niedoczynność tarczycy, łagodzi objawy osteoporozy, zapalenia jelit, choroby wrzodowej...

Dla Panów cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Poza tym ten pierwiastek występuje w mięśniach (przyrost masy mięśniowej), kościach, skórze, nerkach. 

Witamina E zawarta w pestkach dyni to witamina płodności, powinni ją docenić mężczyźni, gdyż poprawia jakość plemników, jest antyoksydantem i chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Pestki dyni pomagają w walce z robakami. Przeciwrobaczne działanie pestek dyni jest spowodowane obecnością kukurbitacyny, która przyspiesza usuwanie robaków z przewodu pokarmowego. 

Pestki dyni posiadają właściwości przeciwcukrzycowe (cukrzyca typu 2), olej zawarty w nich jest źródłem tokoferolu.

Znalazły się również na liście produktów, które poprawiają nastrój, gdyż zawierają magnez i potas. 

Pestki dyni posiadają 7 % kwasów omega-3, które są niezbędne w naszej diecie!

Optymalna dzienna dawka to 30 g (3 łyżki): 
172 kcal/7 g białka/13, 8 g tłuszczu/ 3,8 g węglowodanów.


PESTKI SŁONECZNIKA

To bogactwo witaminy E (wyżej opisałam jej właściwości), a także to produkt o najwyższej zawartości fitosteroli, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL i tym samym przeciwdziałają miażdżycy. Chronią przed nowotworami (prostaty, płuc, jelita grubego) dzięki zawartości kwasu linolowego. 
To dobry produkt na zaparcia, zawiera wysoką ilość błonnika. 

Optymalna ilość dzienna jest podobna, jak w przypadku nasion dyni. 
30 g zawiera 172 kcal/ 7 g białka/ 13 g tłuszczu/ 7,4 g  węglowodanów.

NASIONA LNU 

Są znane przede wszystkim z dobroczynnego działania w chorobie wrzodowej. Zawarte w nich śluzy chronią błonę śluzową żołądka przed kwasem solnym i podrażnieniami. Pomaga w chorobach skórnych, oparzeniach i odmrożeniach. Najbardziej cenione są za to, że obniżają poziom lipidów i cukrów we krwi. Dodatkowo pomagają w utracie zbędnych kilogramów, gdyż mają wpływ na tempo przemiany materii oraz gospodarkę węglowodanową organizmu. Przeciwdziałają również zaparciom.
Nasiona lnu zawierają związki śluzowe, białka, sterole, enzymy, sole mineralne (magnez, cynk, żelazo). Przede wszystkim są źródłem oleju, który zawiera glicerydy kwasów nienasyconych (linolenowego i lonolowego), fitosterole, witaminę E. 

30 g siemienia lnianego (3 łyżki) zawiera 144 kcal/ 7,4 g białka/ 9,3 g tłuszczu/ 5,1 g węglowodanów. 


NASIONA SEZAMU

To bogate źródło fitosteroli (roślinne sterole, które obniżają poziom złego cholesterolu), które zapobiegają miażdżycy i nowotworom prostaty. 
Sezamolina zawarta w ziarnach sezamu obniża poziom ciśnienia krwi, zmniejsza stres oksydacyjny.
To skarbnica wapnia, który jest składnikiem budulcowym kości, zębów, wpływa na prawidłową pracę serca i układu naczyniowego. 100 g ziaren sezamu zawiera 975 mg tego pierwiastka (a szklanka mleka tylko 100 g). Dziennie kobieta potrzebuje od 800 g wapnia (w zależności od wieku). Sezam niski indeks glikemiczny, więc mogą go spożywać osoby chore na cukrzycę. 

Upieczcie chleb, zróbcie sobie pyszną kanapkę i poczujcie MOC ZIAREN! 


Komentarze

Popularne posty